Historia Klubu

Uczniowski Klub Sportowy „Budo” w Pawłowicach powstał 9 kwietnia 2003 roku. UKS „Budo” został wpisany do ewidencji stowarzyszeń kultury fizycznej Starostwa Powiatowego w Pszczynie z tego tytułu posiada osobowość prawną. Klub jest członkiem organizacji krajowych i międzynarodowych zrzeszających stowarzyszenia dalekowschodnich sztuk i sportów walki. Klub współpracuje z Polską Federacją Dalekowschodnich Sztuk i Sportów Walki w Warszawie oraz z Polską Federacją Dalekowschodnich Sztuk i Sportów Obronnych w Żywcu, Polska Federacją Budo z siedzibą w Rzeszowie, Śląskim Związkiem Ju-Jitsu i Polskim Związkiem Ju-Jitsu z siedzibą w Katowicach . Klub nawiązał kontakt ze Stowarzyszeniem BIG BUDO POLSKA z siedzibą w Bieruniu oraz organizacją międzynarodową International Budo Federation z siedzibą w Wesel (Niemcy).

Stowarzyszenie UKS „Budo” zrzesza swych członków w sekcjach, zespołach w zależności od zainteresowań.
Obecnie funkcjonuje sześć sekcji:

• samoobrony ju-jitsu dla dorosłych
  • ju-jitsu dla młodziży i dorosłych
  • kung-fu wu-shu dla dzieci i młodzieży
  • kick-boxingu i samoobrony dla młodzieży i dorosłych
  • samooobrony dla dorosłych
  • piłki siatkowej dla młodzieży i dorosłych

W sekcjach kick-boxingu i samoobrony, kung-fu wu-shu , ju-jitsu oraz pilki siatkowej zajęcia prowadzą:

• mgr Leszek Kremiec Mistrz Sztuk Walki 7 Toan/Dan Chan Shaolin Si i Sanda Dju Su Kung-fu, 4 Dan Pszczyńska Sztuka Walki, Vo Quyen, Kung-fu, 8 Dan ju-jitsu,1 Dan karate sportowe
  • mgr inż. Rafał Handzel Mistrz Sztuk Walki 2 Toan/Dan Chan Shaolin Si i Sanda Dju Su Kung-fu, Pszczyńska Sztuka Walki, Vo Quyen, 4 Dan ju-jitsu
  • Marcin Zarzeczny Mistrz Sztuk Walki 5 Toan/Dan Chan Shaolin Si i Dju Su Kung-fu,1 Dan Pszczyńska Sztuka Walki, Vo Quyen, 6 Dan ju-jitsu
  • w sekcji kick-boxingu i samoobrony zajęcia prowadzi Instruktor kick-boxingu  Leszek Kremiec
  • w sekcji piłki siatkowej zajęcia prowadzi Trener piłki siatkowej Marcin Chodakowski

Historia samoobrony Kung-fu w Pawłowicach sięga początku lat 90. W październiku 1991 roku mistrz Jan Jasiewicz 4 Dan z Pszczyńskiej Akademii Sztuk Walki założył przy Szkole Podstawowej nr 1 w Pawłowicach sekcję kung-fu. Jego asystentami zostali Leszek Kremiec 1 Dan i Edward Buczak 1 Dan. Leszek Kremiec rozpoczął treningi w roku 1987 w Pszczyńskiej Akademii Sztuk Walki pod kierownictwem Mistrza Józefa Brudnego. W pawłowickiej sekcji uprawiano następujące style: Chan Shaolin Si, Dju-su, Vo quyen, Pszczyńska Sztuka Walki. W pierwszym roku treningów zainteresowanie było ogromne. Na stosunkowo niewielkiej sali ćwiczyło ponad 120 uczniów. Przez 3 lata zajęcia odbywały się w Szkole Podstawowej nr 1. W roku 1994 instruktor Leszek Kremiec uzyskał stopień 2 Dan. Od tego roku samodzielnie prowadził zajęcia kung-fu w Pawłowiach. Sekcja zmieniła swoją siedzibę, przeniosła się do Szkoły Podstawowej nr 2 w Pawłowicach. W listopadzie 1995 roku sekcja została zarejestrowana pod nazwą Sekcja Sportu i Rekreacji „Bushido”. W okresie dziesięciu lat do sekcji zapisało się około 600 dzieci i młodzieży z Pawłowic i okolic. Po 12 latach sekcja przekształciła się w roku 2003 w Uczniowski Klub Sportowy „Budo” z siedzibą w Pawłowicach rozpoczynając nowy etap w rozwoju sztuk i sportów walki na terenie Gminy Pawłowice. W ciągu 25 lat działalności w zajęciach organizowanych w sekcjach brało udział ponad 1000 osób - dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych. Obecnie członkowie klubu biorą udział w wielu imprezach o zasięgu lokalnym i ponadlokalnym. Zawodnicy UKS „Budo” startują na turniejach sztuk i sportów walki organizowanych pod patronatem International Budo Federation, Polskiego Związku Ju-Jitsu i innych organizacji krajowych. Rywalizacja sportowa prowadzona jest w formach sztuk walki: kata, kata z bronią, kata synchroniczne, kata synchroniczne z bronią, kata przy muzyce oraz walki semi- kontakt, walki ju-jitsu fighting, ne-waza, duo system. Zawody rozgrywane są w Polsce, Niemczech, Ukrainie, Czechach, Holandii i na Węgrzech.

Klub organizuje ponadto od roku 2016 oprócz zajęć z zakresu sztuk i sportów walki treningi piłki siatkowej dla dzieci i młodzieży . Członkowie UKS „Budo”z sekcji sztuki i sportów walki organizują także pokazy sztuk walki. Klub prowadzi działalność sportowo-rekreacyjną w oparciu o składki członkowskie, darowizny oraz dotacje Urzędu Gminy Pawłowice.